Zdraví máme jenom jedno, starejme se o něj včas

Ve výživové poradně jsem se setkala s mnoha klienty, kteří řešili nejen svou váhu, ale i zdravotní stav. Byl to takový začarovaný kruh - necítím se dobře - protože:

mám nadváhu, podváhu, jsem unavená(ý), bolí mě klouby, svaly,  mám obtíže s trávením, se stolicí, padají mi vlasy, nemám v pořádku nehty, často mě bolí hlava, mám už další antibiotika, zavodňuji se .......................atd atd  UŽ NEVÍM CO S TÍM

Základním řešením vždy u nás je jídelníček - pestrý, vyvážený z čerstvých surovin. Klientovi jsou vysvětleny zásady takového stravování a péče o sebe tzn. o svůj střevní mikrobiom. Někteří klienti (z okolí Zdravé porce) využili tuto možnost výuky a péče o sebe - krabičkovým programem na 2-3 měsíce.

Jídelníček vždy obsahuje čerstvé potraviny, dostatek (ne přebytek, prostě Zdravá porce) ovoce a zeleniny, ořechů. semínek, luštěnin, celozrnných obilovin, fermentovaných mléčných a rostlinných výrobků (kvašenou zeleninu, kimči, kysané zelí, kefír, kombucha.....atd)

K tomu je vždy potřeba pravidelný pohyb, kvalitní spánek, vyhnout se stresu, relaxovat či meditovat.

Co negativně ovlivňuje naše zdraví ? 

Znečištěné životní prostředí, nevhodná kvalita a složení potravin, přemíra cukru ve stravě, Fast foody, mrtvé potraviny (bez výživových hodnot), nasycené mastné kyseliny, alkohol - toto vše narušuje úroveň rozmanitosti střevního mikrobiomu, vhodné nejsou ani jednostranné diety. 

Dále negativně střevní mikrobiom ovlivňují léky, antibiotika, spousta chemikálii, dlouhodobý stres, nedostatek spánku a pohybu, přemíra hygieny, sterilní prostředí.